První farmaceutická společnost začne v Česku dodávat extrakty z konopí pro léčebné použití už od září

1 year ago

Čeští pacienti budou mít brzy možnost léčit se nejen sušenými květy, ale konečně i s pomocí extraktu z konopí. V září bude tento extrakt k dispozici v lékárnách díky dohodě o spolupráci mezi farmaceutickou společností MOTAGON, která sídlí v Praze a největším evropským producentem konopí pro léčebné použití firmou  PHCANN INTERNATIONAL se sídlem ve Varšavě. Pražská společnost to oznámila v tiskové zprávě.

Znamená to, že čeští lékaři předepisující konopí pro léčebné použití budou moci po dlouhých letech čekání konečně začít pracovat s moderní a účinnou formou – standardizovanými extrakty s přesně definovaným obsahem požadovaných kanabinoidů THC a CBD. Z nich bude dále možné chystat v lékárnách na míru šité produkty pro konkrétní pacienty, což znamená například masti a gely s extraktem na topickou aplikaci, ale i oleje či kapsle k ústní konzumaci nebo třeba rektální a vaginální čípky.

„Nesmírně nás těší, že se nám za relativně krátkou dobu existence podařilo zajistit dovoz a distribuci velmi kvalitního konopí pro lékařské použití do lékáren v podobě sušených květů, nicméně naší snahou bylo od samého počátku dostat k českým pacientům co nejdříve i ty v mnoha ohledech účinnější formy, kterými jsou právě extrakty,“ vysvětluje jednatel MOTAGONu a výkonný ředitel mateřské společnosti HEATON Jaromír Frič. „Věřím, že lékaři a především pacienti tuto zásadní změnu ocení, stejně jako fakt, že extraktů bude více druhů na základě odlišných obsahů THC a CBD, díky čemuž budou moci pomáhat širšímu okruhu nemocných. Rád bych také vyslovil velké uznání našemu týmu, který úspěšně zvládl uspokojit veškeré legislativní požadavky a splnit někdy poměrně komplikované podmínky všech příslušných úřadů.“

Podle výkonného ředitele společnosti MOTAGON Jana Mehnera budou v nabídce extrakty, které by měly pokrývat potřeby naprosté většiny konopných pacientů v Česku: „Plánujeme postupně uvést na trh extrakty s vysokým obsahem THC a minimem CBD, dále extrakty s vyrovnaným poměrem obou látek, poté s vysokým obsahem CBD a minimem THC a v neposlední řadě i vyrovnanější produkty s mírnou převahou THC nebo naopak s převahou CBD.“

PHCANN INTERNATIONAL je  EU-GMP certifikovanou mezinárodní farmaceutickou společností specializující se na konopí pro lékařské použití se sídlem ve Varšavě dodávající produkty do zemí jako je Velké Británie, Německo, Polsko, Itálie, Izrael, Portugalsko, Austrálie a Brazílie.

„Dohoda se společností MOTAGON poskytne oběma společnostem výhody prvního hráče na českém trhu, kdy budeme mít možnost nastavit nejvyšší standardy kvality a konzistence, které splní očekávání českých pacientů.“ vysvětluje CEO PHCANN INTERNATIONAL, Zlatko Keskovski.

Co se týče konkrétních indikací, na které mohou být produkty z konopí pro léčebné použití využívány, jedná se o velmi dlouhý seznam. Jmenujme například neuropatickou bolest či spasticitu u roztroušené sklerózy, bolest a nevolnost v souvislosti s konvenční léčbou onkologických onemocnění, komplexní paliativní péči nebo symptomy u neurologických nemocí jako Parkinsonova choroba a další.

V rámci spolupráce s PHCANN INTERNATIONAL bude první MOTAGON extrakt z konopí pro léčebné použití dostupný v českých lékárnách již v září 2022.

Otevřít článek