
Robotický exoskeleton jako ze sci-fi filmu nebo telerehabilitace – to jsou některé z metod, které využívá 10 zbrusu nových ambulancí, které v červnu otevřela Rehabilitační nemocnice Beroun. Pomohou lidem s bolestmi zad, po úrazech, mrtvicích i s poruchami pánevního dna.
Rehabilitační nemocnice Beroun nabízí v desítce právě otevřených fyzioterapeutických a ergoterapeutických ambulancích péči, která v Česku nemá obdoby.

„V nových ambulancích soustřeďujeme zejména specializované rehabilitační programy, jako je například dětská fyzioterapeutická ambulance, ambulance pánevního dna, akutní fyzioterapeutická ambulance nebo ergoterapeutická ambulance. Ošetřujeme ale i pacienty vertebrogenní (tj. s problémy spojenými s páteří, pozn. red.), neurologické či pacienty po různých úrazech. Kolegové zde pracují s pokročilými rehabilitačními technologiemi, máme k dispozici několik moderních přístrojů jako je například Imoove (cvičební přístroj určený k funkční rehabilitaci a mobilizaci těla u široké škály pacientů), spinální dekomprese (metoda uvolňující tlak na nervové struktury v páteři), rehabilitační systém s virtuální realitou a jiné. Kapacitu ordinací postupně navyšujeme, ale zatím jsme schopni ošetřit několik desítek pacientů týdně,“ přibližuje Jakub Pětioký, náměstek pro rehabilitaci berounského Rehabilitačního centra MUDr. Jana Calty.
Pryč s bolestmi zad
Protože jsou bolesti zad jednou z nejčastějších příčin pracovní neschopnosti, patří mezi největší novinky spondyloambulance, která se zaměřuje právě na diagnostiku a léčbu bolestí zad od krční až po bederní páteř. Zde pomáhá pacientům zmíněný systém spinální dekomprese.

„Unikátní robotizovaný spinální dekompresní systém v kombinaci s osvědčenými fyzioterapeutickými technikami přinese pacientům účinnou a zároveň šetrnou terapii. Cílem spinální dekomprese je uvolnění spinálních nervových struktur a měkkých tkání v mnoha různých úlevových polohách, které lze nastavit dle stavu pacienta. Terapie je založena na přesném zacílení dekompresní síly do jednotlivých segmentů. Dekomprese probíhá v přesně řízených automatizovaných cyklech, což vede k rozšíření meziobratlových prostor, zlepšení prokrvení doprovázeného rehydratací a změně postavení jednotlivých obratlů,“ popisuje vedoucí fyzioterapeutka Rehabilitační nemocnice Beroun Marie Plecháčová.
Robotický exoskeleton rozhýbe ruce
Nejnovější technologií se může pochlubit také ambulance zaměřená na terapii horních končetin a kognitivních funkcí. Zde totiž léčí za pomoci robotického exoskeletu a telerehabilitace.


„Tento exoskeleton umožňuje asistovanou terapii při provádění komplexních pohybů celé horní končetiny, přičemž úroveň asistence lze přizpůsobit automaticky nebo manuálně podle individuálních potřeb pacienta. Terapie je vhodná pro ortopedickou, neurologickou i poúrazovou péči s cílem obnovy funkce horních končetin, zvýšení svalové síly, zlepšení koordinace a rozsahu pohybu. Součástí ambulance je také zpětnovazební systém s možností telerehabilitace využitelné ve fyzioterapii, ergoterapii, logopedii a kognitivní rehabilitaci. Cílovou skupinou jsou pacienti po cévních mozkových příhodách, s Parkinsonovou nemocí, s duševním onemocněním, s poúrazovými stavy a dalšími neurologickými diagnózami,“ objasňuje ergoterapeutka a koordinátorka pro vědu, výzkum a vzdělávání v Rehabilitační nemocnici Beroun Kristýna Hoidekrová.
Léčba poruch pánevního dna nejen u žen
Další nová ambulance se zaměří na poruchy pánevního dna včetně poporodní nebo pooperační péče a léčby inkontinence. Určena je jak pro ženské, tak mužské pacienty.
„Poruchy pánevního dna u mužů se vyskytují čím dál tím častěji, i když stále máme v ambulanci převahu žen. Dysfunkce pánevního dna se může projevit nejčastěji močovou inkontinencí, pánevními bolestmi (dysmenorhea, endometrióza), anorektální dysfunkcí (zácpa, průjem), prolapsy orgánů malé pánve (cystokéla, rektokéla), neplodností či sexuálními dysfunkcemi (bolestivý pohlavní styk),“ vysvětluje Plecháčová.
Pohyb v odlehčení
Součástí ambulantní rehabilitace je i skupinové cvičení v systému Redcord, který je určen pro pacienty s omezenou mobilitou či chronickou bolestí.

„Cvičení v závěsném systému Redcord umožňuje pacientovi provádět pohyb v odlehčení. Terapeut cíleně nastavuje polohu zavěšení, a tím i intenzitu zátěže pro každého pacienta individuálně. Tato metoda, která funguje na principu neuromuskulární aktivace, se využívá u širokého spektra pacientů – od akutních bolestivých stavů až po vrcholové sportovce. Hlavním cílem je obnovení svalové souhry, aktivace hlubokých stabilizačních svalů, a tím pádem i eliminace bolesti,“ doplňuje Marie Plecháčová.